ABET

Engineering Technology Accreditation Commission

ETAC Executive Committee

Chair

Wilson T. Gautreaux, Ph.D
Trident Technical College

Chair-Elect

Kirk Lindstrom
Questar

Past Chair

John J Sammarco
National Institute for Occupational Safety and Health NIOSH

Vice Chair-Operation

Scott C. Dunning
University of Maine

Members-at-Large

Scott Danielson
Arizona State University

James Allen Lookadoo
Pittsburg State University

Subal K. Sarkar
AECOM

Frank H Young
Rose-Hulman Institute of Technology

Public Commissioner

Christine M. Johnson-Olson

Board of Directors Liaison Representative

Mark Cacamis, P.E.

2015-16 Committees

Consistency Committee

John J. Sammarco (Chair)
April Cheung
Christiane Johnson
James Lookadoo
Kirk Lindstrom

Criteria Committee

Subal K. Sarkar (Chair)
Wilson Gautreaux
Frank Young
Sylvester Kalavela
Robert Kosar
Jeffrey Greenfield
Douglas Mace
Richard Morris

Documents Committee

Frank Young (Chair)
Thomas Hall
Raju Dandu
Bartley Quimby
Kenneth Rennels

Nominating Committee

John J. Sammarco (Chair)
Carol Schulte
Mark Cacamis
Wilson Gautreaux
Kirk Lindstrom

Quality Committee

James A. Lookadoo (Chair)
Christine Johnson
Bob Kosar
Jeffrey Greenfield
Jerry Samples
Mark Sunseri

Training Committee

Scott Danielson (Chair)

April Cheung, New TC Training Subcommittee Chair
Ismail Fidan
Thomas Singer

Scott Danielson, Commission Training Subcommittee Chair
Harrie Stevens
Tim Brower
Maury Fortney

Ciro Capano, Institutional Rep Training Subcommittee Chair
Jerry Samples
Richard A. Cavaletto

Commission Member

AAEES

Jeffrey Howard Greenfield
Florida International University
AAEES Representative since 2013 (Term 3)

ACerS

Harrie J. Stevens
Alfred University
ACerS Representative since 2013 (Term 3)

AIAA

William Garrard
University of Minnesota – Twin Cities
AIAA Representative since 2015 (Term 1)

ANS

Matthew Wayne Sunseri
Zeus Enterprises
ANS Representative since 2014 (Term 2)

ASABE

Richard A. Cavaletto, P.E., Ph.D
California Polytechnic State University, San Luis Obispo
ASABE Representative since 2013 (Term 3)

ASCE

Ciro Capano, P.E.
Capano and Parker Engineers, P.C.
ASCE Representative since 2012 (Term 4)

Maury Fortney, P.E.
MEFI Engineering
ASCE Representative since 2012 (Term 4)

Sylvester A. Kalevela, P.E.
Colorado State University-Pueblo
ASCE Representative since 2011 (Term 5)

Thomas Bartlett Quimby
Quimby & Associates
ASCE Representative since 2013 (Term 3)

ASEE

Jerry Samples
ASEE Representative since 2014 (Term 2)

ASHRAE

S. David Cassel
Oklahoma Christian University
ASHRAE Representative since 2014 (Term 2)

ASME

Tim L Brower
University of Colorado (Boulder)
ASME Representative since 2014 (Term 2)

Raju S Dandu
Kansas State University – Salina, College of Technology & Aviation
ASME Representative since 2012 (Term 4)

Charles G. Drake
Ferris State University
ASME Representative since 2012 (Term 4)

Thomas Singer, C.Eng
Sinclair Community College
ASME Representative since 2013 (Term 3)

Lynn Martin Stohlgren
Retired
ASME Representative since 2011 (Term 5)

BMES

Albert Lozano-Nieto
Pennsylvania State University, Wilkes-Barre Campus
BMES Representative since 2011 (Term 5)

CMAA

Donald B. Russell
CMAA Representative since 2014 (Term 2)

CSAB

C. Richard G. Helps
Brigham Young University
CSAB Representative since 2014 (Term 2)

IEEE

April Cheung
IEEE Representative since 2012 (Term 4)

Thomas M. Hall
IEEE Representative since 2011 (Term 5)

Mary Marchegiano
Delaware Technical & Community College, Stanton
IEEE Representative since 2012 (Term 4)

Ghassan A. Salim
California University of Pennsylvania
IEEE Representative since 2014 (Term 2)

Ece Yaprak
Wayne State University
IEEE Representative since 2012 (Term 4)

IISE

Richard M Morris
IISE Representative since 2015 (Term 1)

ISA

Robert Paul Kosar
GP Strategies
ISA Representative since 2012 (Term 4)

NCEES

Bobby Grant Crawford
Quinnipiac University
NCEES Representative since 2015 (Term 1)

NSPS

Douglas M. Mace, P.E.
Mace Consulting Services, Inc.
NSPS Representative since 2015 (Term 1)

SAE

Kenneth Rennels
Indiana University – Purdue University Indianapolis
SAE Representative since 2015 (Term 1)

SME

Ismail Fidan
Tennessee Technological University
SME Representative since 2013 (Term 3)

Jyhwen Wang
Texas A&M University
SME Representative since 2013 (Term 3)

SNAME

Vijay Panchang
Texas A&M University at Galveston
SNAME Representative since 2015 (Term 1)

Alternate Member

ASME

Spyridon George Papadopoulos
ASME Representative since 2014 (Term 2)

SME

Morteza Sadat-Hossieny
Northern Kentucky University
SME Representative since 2014 (Term 2)