Engineering Accreditation Commission (EAC)

EAC Executive Committee

EAC Chair

William J. Wepfer
Georgia Institute of Technology

EAC Chair-Elect

Sarah A. Rajala
Iowa State University

EAC Past Chair

Winston F. Erevelles, Ph.D.
St. Mary’s University

EAC Vice Chair-Operations

John A. Orr
Worcester Polytechnic Institute

EAC Public Commissioner

Amy O'Leary, Ph.D.
Virginia Transportation Research Council

EAC Board Liaison Representative

TBD

EAC Members-at-Large

David Binning
AEM Corporation

M. Patricia Brackin
Rose-Hulman Institute of Technology

Kenneth F. Cooper

William L. Coulbourne
Applied Technology Council

Laura Dietsche
Dow Chemical Company

Jeffrey W. Fergus
Auburn University

Michael Fleahman
URS Corporation

Jeffrey R. Keaton, Ph.D., P.E.
AMEC Environment & Infrastructure

Thomas H. Kuckertz

R. Allen Miller
The Ohio State University

Richard J. Sweigard
University of Memphis

John L. Vivan
The Boeing Company

EAC Committee Chairs

Continuous Improvement (CI) Task Group

William L. Coulbourne
Applied Technology Council

Criteria Committee

Jeffrey R. Keaton, Ph.D., P.E.
AMEC Environment & Infrastructure

Materials Committee

Laura Dietsche
Dow Chemical Company

Nominating Committee

Winston F. Erevelles, Ph.D.
St. Mary’s University

Training Committee

R. Allen Miller
The Ohio State University

EAC Commissioners

American Academy of Environmental Engineers and Scientists (AAEES)

Stephen P. Graef
Stephen P. Graef LLC, Inc.
AAEES Representative since 2010 (Term 5)

James R. Hunt
University of California, Berkeley
AAEES Representative since 2013 (Term 2)

Debra R. Reinhart
University of Central Florida
AAEES Representative since 2013 (Term 2)

The American Ceramic Society's
National Institute of Ceramic Engineers (ACerS/NICE)

William F. Hammetter
Sandia National Laboratories
ACerS/NICE Representative since 2010 (Term 5)

American Institute of Aeronautics and Astronautics (AIAA)

Aaron R. Byerley
United States Air Force Academy
AIAA Representative since 2011 (Term 4)

Mark N. Glauser, Ph.D.
Syracuse University
AIAA Representative since 2013 (Term 2)

Valana L. Wells
Arizona State University
AIAA Representative since 2011 (Term 4)

American Institute of Chemical Engineers (AIChE)

Said M. Abubakr
Western Michigan University
AIChE Representative since 2014 (Term 1)

Sue Ann B. Allen
Georgia Institute of Technology
AIChE Representative since 2013 (Term 2)

Gary L. Foutch
Oklahoma State University
AIChE Representative since 2011 (Term 4)

Roland H. Heck
University of Delaware
AIChE Representative since 2013 (Term 2)

Randy S. Lewis
Brigham Young University
AIChE Representative since 2012 (Term 3)

Michael E. Prudich
Ohio University
AIChE Representative since 2013 (Term 2)

American Nuclear Society (ANS)

Michael A. Robinson
ANS Representative since 2011 (Term 4)

Youssef Shatilla
Masdar Institute of Science and Technology
ANS Representative since 2014 (Term 1)

American Society of Agricultural and Biological Engineers (ASABE)

Michael C. Hirschi, P.E.
Waterborne Environmental, Inc.
ASABE Representative since 2011 (Term 4)

Donald C. Slack
University of Arizona
ASABE Representative since 2010 (Term 5)

American Society of Civil Engineers (ASCE)

Lizette Chevalier
Southern Illinois University Carbondale
ASCE Representative since 2011 (Term 4)

Lorraine Fleming
Howard University
ASCE Representative since 2011 (Term 4)

Scott E. Huff, P.E., PLS
ASCE Representative since 2013 (Term 2)

B. Kent Lall
Portland State University
ASCE Representative since 2012 (Term 3)

Richard W. Lyles
Michigan State University
ASCE Representative since 2010 (Term 5)

Paul F. Mlakar
U.S. Army Engineer Research and Development Center
ASCE Representative since 2012 (Term 3)

Herbert M. Raybourn, P.E.
Reedy Creek Improvement District
ASCE Representative since 2014 (Term 1)

Ellen W. Stevens
ASCE Representative since 2014 (Term 1)

Brian J. Swenty
University of Evansville
ASCE Representative since 2013 (Term 2)

American Society for Engineering Education (ASEE)

George D. Catalano
Binghamton University
ASEE Representative since 2013 (Term 2)

Thomas F. Conry, Ph.D., P.E.
ASEE Representative since 2014 (Term 1)

Frank M. Croft
The Ohio State University
ASEE Representative since 2013 (Term 2)

David K. Probst
Southeast Missouri State University
ASEE Representative since 2013 (Term 2)

American Society of Heating, Refrigerating, and Air-Conditioning Engineers (ASHRAE)

Amir Karimi
The University of Texas at San Antonio
ASHRAE Representative since 2011 (Term 4)

ASME

Mahesh C. Aggarwal
Gannon University
ASME Representative since 2014 (Term 1)

Kenneth S. Ball, P.E., Ph.D.
George Mason University
ASME Representative since 2014 (Term 1)

Oscar Barton
United States Naval Academy
ASME Representative since 2013 (Term 2)

Donald E. Beasley
Clemson University
ASME Representative since 2013 (Term 2)

Daisie Boettner
United States Military Academy
ASME Representative since 2011 (Term 4)

Lawrence M. Butkus
United States Air Force Research Laboratory
ASME Representative since 2010 (Term 5)

Linda Franzoni
Duke University
ASME Representative since 2014 (Term 1)

Karen Fujikawa
Westinghouse Electric Company
ASME Representative since 2014 (Term 1)

Mary Kasarda
Virginia Polytechnic Institute and State University
ASME Representative since 2011 (Term 4)

Christa M. Weisbrook
University of Missouri System
ASME Representative since 2013 (Term 2)

Mohammed "Mo" Y. Zarrugh
James Madison University
ASME Representative since 2014 (Term 1)

Biomedical Engineering Society (BMES)

Gail D. Baura
Keck Graduate Institute of Applied Life Sciences
BMES Representative since 2013 (Term 2)

Paul J. Benkeser
Georgia Institute of Technology
BMES Representative since 2010 (Term 5)

Steven Schreiner
The College of New Jersey
BMES Representative since 2013 (Term 2)

James D. Sweeney
Florida Gulf Coast University
BMES Representative since 2014 (Term 1)

CSAB

Mark J. Sebern
Milwaukee School of Engineering
CSAB Representative since 2011 (Term 4)

Christopher Taylor
Milwaukee School of Engineering
CSAB Representative since 2014 (Term 1)

IEEE

Lewis Brown
South Dakota State University
IEEE Representative since 2011 (Term 4)

Gerald Burnham
The University of Texas at Dallas
IEEE Representative since 2014 (Term 1)

Sam K. Formby
Appalachian State University
IEEE Representative since 2014 (Term 1)

Kathleen Kramer
University of San Diego
IEEE Representative since 2014 (Term 1)

Richard D. Lilley
Harris Corp.
IEEE Representative since 2012 (Term 3)

W. Vance McCollough
Raytheon Company
IEEE Representative since 2010 (Term 5)

Claire McCullough
University of Tennessee at Chattanooga
IEEE Representative since 2013 (Term 2)

James McDonald
Monmouth University
IEEE Representative since 2011 (Term 4)

Michael R. McQuade
University of Missouri-Columbia
IEEE Representative since 2011 (Term 4)

Victor P. Nelson
Auburn University
IEEE Representative since 2012 (Term 3)

Richard A. Rikoski, Ph.D., P.E.
Technical Analysis Corporation
IEEE Representative since 2014 (Term 1)

Cheryl B. Schrader
Missouri University of Science and Technology
IEEE Representative since 2011 (Term 4)

Institute of Industrial Engineers (IIE)

Bopaya Bidanda
University of Pittsburgh
IIE Representative since 2012 (Term 3)

Swatantra K. Kachhal
University of Michigan-Dearborn
IIE Representative since 2013 (Term 2)

Jerome P. Lavelle
North Carolina State University at Raleigh
IIE Representative since 2014 (Term 1)

Michael W. Riley
University of Nebraska-Lincoln
IIE Representative since 2012 (Term 3)

Sanjiv Sarin
North Carolina A&T State University
IIE Representative since 2014 (Term 1)

International Council on Systems Engineering (INCOSE)

John V. Farr
United States Military Academy
INCOSE Representative since 2011 (Term 4)

David H. Olwell
Naval Postgraduate School
INCOSE Representative since 2013 (Term 2)

National Society of Professional Engineers (NSPE)

Dennis D. Truax, P.E., DEE
Mississippi State University
NSPE Representative since 2014 (Term 1)

James R. Plasker
NSPS Representative since 2012 (Term 3)

SME

Jeffrey Abell
General Motors Company
SME Representative since 2014 (Term 1)

Robert W. Dummer
Baxter International
SME Representative since 2014 (Term 1)

Society for Mining, Metallurgy, and Exploration, Inc. (SME-AIME)

David R. Hammond
Hammond International Group
SME-AIME Representative since 2012 (Term 3)

David G. McMahill
DuPont Company
SME-AIME Representative since 2013 (Term 2)

Society of Naval Architects and Marine Engineers (SNAME)

Paul C. Jackson
Marine Design Dynamics
SNAME Representative since 2007 (Term 3)

Society of Petroleum Engineers (SPE)

Lloyd R. Heinze
Texas Tech University
SPE Representative since 2011 (Term 4)

Philip A. Schenewerk, Ph.D., P.E.
Apache Corporation
SPE Representative since 2014 (Term 1)

The International Society for Optics and Photonics (SPIE)

Scott Teare
New Mexico Institute of Mining and Technology
SPIE Representative since 2012 (Term 3)

The Minerals, Metals, and Materials Society (TMS)

Thomas R. Bieler
Michigan State University
TMS Representative since 2013 (Term 2)

Ronald Gibala
University of Michigan
TMS Representative since 2011 (Term 4)

Devarajan Venugopalan
University of Wisconsin-Milwaukee
TMS Representative since 2013 (Term 2)

EAC Alternate Members

The American Ceramic Society's National Institute
of Ceramic Engineers (ACerS/NICE)

Janet M. Callahan
Boise State University
ACerS/NICE Alternate Representative since 2010

American Institute of Aeronautics and
Astronautics, Inc. (AIAA)

Thomas L. Thompson
Department of the Army
AIAA Alternate Representative since 2011

American Institute of Chemical Engineers (AIChE)

Kimberly L. Ogden
University of Arizona
AIChE Alternate Representative since 2013

Bruce E. Poling
The University of Toledo
AIChE Alternate Representative since 2010

American Society of Agricultural and Biological Engineers (ASABE)

Sonia M. Jacobsen
University of Minnesota-Twin Cities
ASABE Alternate Representative since 2013

American Society for Engineering Education (ASEE)

Stephen H. Cobb
Murray State University
ASEE Alternate Representative since 2013

James R. Rowland
University of Kansas
ASEE Alternate Representative since 2014

SME

Kolleen L. Schneider
Andersen Corporation
SME Alternate Representative since 2014

Society for Mining, Metallurgy, and Exploration, Inc. (SME-AIME)

Rick Q. Honaker
University of Kentucky
SME-AIME Alternate Representative since 2014

Joel S. Kuszmaul
University of Mississippi
SME-AIME Alternate Representative since 2013

Society of Naval Architects and Marine Engineers (SNAME)

Robert G. Latorre
University of New Orleans
SNAME Alternate Representative since 2014

Society of Petroleum Engineers (SPE)

Shirish L. Patil
University of Alaska Fairbanks
SPE Alternate Representative since 2014

Featured ABET Event

ABET Facts

Professional Development Hours

Anyone who attends ABET's events qualifies for professional development hours. PDHs help individuals acquire or maintain professional licensure, registrations, and certification.