Engineering Technology Accreditation Commission (ETAC)

ETAC Executive Committee

ETAC Chair

Steven E. Wendel
Sinclair Community College

ETAC Chair-Elect

John J. Sammarco
National Institute for Occupational Safety and Health

ETAC Past Chair

Amitabha Bandyopadhyay
State University of New York at Farmingdale

ETAC Vice Chair-Operations

Wilson T. Gautreaux
Rayonier Performance Fibers

ETAC Members-at-Large

Scott Danielson
Arizona State University

Scott C. Dunning
University of Maine

Kirk Lindstrom
Questar

Subal K. Sarkar
URS Corporation

ETAC Public Commissioner

Barbara Martin

Board Liaison Representative

Ray Meredith Haynes

ETAC Committee Chairs

Criteria Committee

Amitabha Bandyopadhyay
State University of New York at Farmingdale

Documents/Forms Committee

Scott C. Dunning
University of Maine

Nominating Committee

Amitabha Bandyopadhyay
State University of New York at Farmingdale

Quality Committee

Wilson T. Gautreaux
Rayonier Performance Fibers

Training Committee

Kirk Lindstrom
Questar Corporation

ETAC Commissioners

American Academy of Environmental Engineers and Scientists (AAEES)

Jeffrey H. Greenfield
Florida International University
AAEES Representative since 2013 (Term 1)

American Ceramic Society/National Institute of Ceramic Engineers (ACerS/NICE)

Harrie J. Stevens
Alfred University
ACerS/NICE Representative since 2013 (Term 1)

American Institute of Aeronautics and Astronautics (AIAA)

Thomas R. Gagnier
TRG Professional Consulting, Inc.
AIAA Representative since 2010 (Term 4)

American Institute of Chemical Engineers (AIChE)

Carol E. Schulte
McNeese State University
AIChE Representative since 2010 (Term 4)

American Nuclear Society (ANS)

Jane A. LeClair
Excelsior College
ANS Representative since 2013 (Term 1)

American Society of Agricultural and Biological Engineers (ASABE)

Richard A. Cavaletto, P.E., Ph.D.
California Polytechnic State, San Luis Obispo
ASABE Representative since 2013 (Term 1)

American Society of Civil Engineers (ASCE)

Ciro Capano
Capano and Parker Engineers, P.C.
ASCE Representative since 2012 (Term 2)

Maury Fortney
MEFI Engineering
ASCE Representative since 2012 (Term 2)

Sylvester A. Kalevela
Colorado State University-Pueblo
ASCE Representative since 2011 (Term 3)

Thomas B. Quimby
University of Alaska Anchorage
ASCE Representative since 2013 (Term 1)

American Society for Engineering Education (ASEE)

Bahman S. Motlagh
Daytona State University
ASEE Representative since 2009 (Term 5)

American Society of Heating, Refrigerating, and Air-Conditioning Engineers (ASHRAE)

Larraine A. Kapka
Sinclair Community College
ASHRAE Representative since 2009 (Term 5)

American Society of Mechanical Engineers (ASME)

Raju S. Dandu
Kansas State University at Salina, College of Technologyy & Aviation
ASME Representative since 2012 (Term 2)

Charles G. Drake
Ferris State University
ASME Representative since 2012 (Term 2)

Thomas Singer, C.Eng.
Sinclair Community College
ASME Representative since 2013 (Term 1)

Lynn M. Stohlgren
ASME Representative since 2011 (Term 3)

Curtis M. Vickery
Cameron Compression Systems
ASME Representative since 2011 (Term 3)

Biomedical Engineering Society (BMES)

Albert Lozano-Nieto
Pennsylvania State University (Wilkes-Barre Campus)
BMES Representative since 2011 (Term 3)

CSAB

Frank H. Young
Rose-Hulman Institute of Technology
CSAB Representative since 2009 (Term 5)

IEEE

Sohail Anwar
Pennsylvania State University (Altoona Campus)
IEEE Representative since 2011 (Term 3)

April Cheung
The Braun Corporation
IEEE Representative since 2012 (Term 2)

Richard Cliver
Rochester Institute of Technology
IEEE Representative since 2009 (Term 5)

Thomas M. Hall, Jr.
Northwestern State University
IEEE Representative since 2011 (Term 3)

Mary Marchegiano
Delaware Tech
IEEE Representative since 2012 (Term 2)

Ece Yaprak
Wayne State University
IEEE Representative since 2012 (Term 2)

Institute of Industrial Engineers (IIE)

Patrick Patterson
Texas Tech University
IIE Representative since 2010 (Term 4)

International Society of Automation (ISA)

Robert P. Kosar
ISA Representative since 2012 (Term 2)

Society of Automotive Engineers (SAE)

Daniel E. Skurski
National Trappers Association
SAE Representative since 2010 (Term 4)

Society of Manufacturing Engineers (SME)

Ismail Fidan
Tennessee Technological University
SME Representative since 2013 (Term 1)

Jyhwen Wang
Texas A&M University
SME Representative since 2013 (Term 1)

Society for Mining, Metallurgy, and Exploration, Inc. (SME-AIME)

David D. Eyer
SME-AIME Representative since 2013 (Term 1)

ETAC Alternate Members

American Society for Engineering Education (ASEE)

Jerry Samples
University of Pittsburgh at Johnstown
ASEE Alternate Representative since 2012

IEEE

Venancio L. Fuentes
County College of Morris
IEEE Alternate Representative since 2012

Ghassan A. Salim
California University of Pennsylvania
IEEE Alternate Representative since 2012

Institute of Industrial Engineers (IIE)

Richard M. Morris
Georgia State University
IIE Alternate Representative since 2011

Featured ABET Event

ABET Facts

ABET Member Societies

Seven societies founded ABET's predecessor, the Engineers' Council for Professional Development, in 1932. Today, ABET has 33 member societies representing many disciplines.