Accreditation Commissions

The four accreditation commissions lead and conduct ABET accreditation activities. These commissions are responsible for reviewing educational programs and making the final accreditation decision for each program. Their members make final decisions about all program accreditation actions, except for appeals, which fall to the Board of Directors.

Each accreditation commission is responsible for the continuous review and enhancement of its particular criteria, policies and procedures. All changes to the accreditation criteria and policies require the Board’s approval.

Our current commission membership includes:

  • Applied and Natural Science Accreditation Commission

    ANSAC Executive Committee

    Jason G. Racette, P.L.S.
    Chair
    Boundary Consulting Experts, LLC
    Randal J. Keller, Ph.D.
    Chair-Elect
    Murray State University
    Alice Greife, Ph.D., CIH, FAIHA
    Past Chair
    University of Central Missouri
    Niaz Latif, Ph.D.
    Vice Chair-Operation
    Purdue University Northwest
    Ellayne S. Ganzfried, M.S.
    Public Commissioner
    Hamid Fonooni, Ph.D.
    Board Area Delegation Chair
    University of California – Davis
    Members-at-Large
    Rebecca Yvonne Popeck, P.L.S.
    Spaceco, Inc.
    Lisa C. Sachs, FAIA, FCMAA, CCM
    Cumming
    Lu Yuan, Sc.D., CSP
    Southeastern Louisiana University

    2020-21 Committee Chairs

    Lisa C. Sachs, FAIA, FCMAA, CCM
    Consistency Committee
    Randal J. Keller, Ph.D.
    Criteria Committee
    Lu Yuan, Sc.D., CSP
    Forms Committee
    Alice Greife, Ph.D., CIH, FAIHA
    Nominating Committee
    Niaz Latif, Ph.D.
    Training Committee

    Commission Members

    AAEES
    Prahlad N. Murthy, Ph.D.
    Wilkes University
    AAEES Representative since 2019 (Term 2)
    AIHA
    Donald S. Delikat, M.S., MBA
    MA Department of Labor Standards
    AIHA Representative since 2020 (Term 1)
    Torey Nalbone, Ph.D., CIH
    University of Texas at Tyler
    AIHA Representative since 2018 (Term 3)
    Robert N. Phalen, Ph.D., CIH
    University of Houston – Clear Lake
    AIHA Representative since 2019 (Term 2)
    ANS
    Mary Lou Dunzik-Gougar, Ph.D.
    Idaho State University
    ANS Representative since 2018 (Term 3)
    ASCE
    Amitabha (Amit) Bandyopadhyay, Ph.D., P.E.
    Farmingdale State College
    ASCE Representative since 2017 (Term 3)
    ASSP
    Darryl C. Hill, Ph.D.
    FirstGroup America, Inc.
    ASSP Representative since 2020 (Term 1)
    Paulette Lantuh, CSP
    Kodak Alaris
    ASSP Representative since 2017 (Term 4)
    Richard Olawoyin, Ph.D., CSP
    Oakland University
    ASSP Representative since 2017 (Term 4)
    CMAA
    Anthony L. Brizendine, P.E.
    University of North Carolina at Charlotte
    CMAA Representative since 2016 (Term 5)
    Kevin W. Love, P.E.
    Jacobs
    CMAA Representative since 2019 (Term 2)
    Mohsin Khalid Siddiqui, Ph.D.
    University of Delaware
    CMAA Representative since 2020 (Term 1)
    IFMA
    Regina Ford Cahill, M.S.
    Pratt Institute
    IFMA Representative since 2020 (Term 1)
    NCEES
    Marlee Ann Walton, P.E., PLS
    Iowa State University
    NCEES Representative since 2020 (Term 1)
    NSPS
    Peter J. Hutchison, P.E., L.S.
    Retired
    NSPS Representative since 2018 (Term 3)
    Paul K. Male, P.E., L.S.
    Hudson Valley Community College
    NSPS Representative since 2016 (Term 5)
    Kera Mariotti
    SUNY College of Technology at Alfred
    NSPS Representative since 2020 (Term 1)
    SME-AIME
    David R. Hammond, Ph.D.
    Hammond International Group
    SME-AIME Representative since 2018 (Term 3)

    Alternate Members

    AIHA
    Tom Johnson, Ph.D.
    AIHA Alternate Representative since 2020
    NSPS
    Ahmed F. Elaksher, Ph.D.
    NSPS Alternate Representative since 2020
    Anthony M. Gregory, M.S.
    NSPS Alternate Representative since 2020
    Jeffery Pereira Hollingsworth, M.S.
    NSPS Alternate Representative since 2020
    SME-AIME
    John S. Gierke, Ph.D.
    SME-AIME Alternate Representative since 2020
  • Computing Accreditation Commission

    CAC Executive Committee

    Cary Laxer, Ph.D.
    Chair
    Rose-Hulman Institute of Technology
    Rajendra K. Raj, P.E., PLS
    Chair-Elect
    Rochester Institute of Technology
    Ronald P. Doyle, Ph.D.
    Past Chair
    Broadcom
    Jean R.S. Blair, Ph.D.
    Vice Chair-Operation
    United States Military Academy
    Cheryl Cardell, Ph.D.
    Public Commissioner
    Andrew T. Phillips, Ph.D.
    Board Area Delegation Chair
    U.S. Naval Academy
    Members-at-Large
    Barbara Doyle, Ph.D.
    Jacksonville University
    David S. Gibson, Ph.D.
    United States Air Force Academy
    Kevin Huggins
    Harrisburg University of Science and Technology
    Scott Murray, MBA
    HCA Healthcare
    Michael Oudshoorn, Ph.D.
    High Point University
    George Pothering, Ph.D.
    College of Charleston
    Mohammed Samaka, Ph.D.
    College of the North Atlantic – Qatar
    Stephanie Smullen, Ph.D.
    Retired
    Yaakov Varol, Ph.D.
    University of Nevada

    2020-21 Committee Chairs

    Ronald P. Doyle, Ph.D.
    Consistency Committee
    Broadcom
    Scott Murray, MBA
    Criteria Committee
    HCA Healthcare
    Barbara Doyle, Ph.D.
    Documents Committee
    Jacksonville University
    Ronald P. Doyle, Ph.D.
    Nominating Committee
    Broadcom
    David S. Gibson, Ph.D.
    Training Committee
    United States Air Force Academy

    Commission Members

    CSAB
    Ala Al-Fuqaha, Ph.D.
    Western Michigan University
    CSAB Representative since 2020 (Term 1)
    Sherif G. Aly Ahmed, Ph.D.
    The American University in Cairo
    CSAB Representative since 2019 (Term 2)
    Imad Antonios, Ph.D.
    Southern Connecticut State University
    CSAB Representative since 2018 (Term 3)
    Asai Asaithambi, Ph.D.
    University of North Florida
    CSAB Representative since 2017 (Term 4)
    Nancy Birkenheuer, M.S.
    Regis University
    CSAB Representative since 2018 (Term 3)
    Benjamin J. Bishop, Ph.D.
    University of Scranton
    CSAB Representative since 2020 (Term 1)
    Dennis Bouvier, Ph.D.
    Southern Illinois University
    CSAB Representative since 2019 (Term 2)
    William H. Burkett, Ph.D.
    Capella University
    CSAB Representative since 2020 (Term 1)
    Richard Cai, Ph.D.
    Colorado Technical University
    CSAB Representative since 2020 (Term 1)
    Curtis A. Carver, Ph.D.
    University of Alabama at Birmingham
    CSAB Representative since 2018 (Term 3)
    James A. Cercone, Ph.D.
    Preiser Scientific
    CSAB Representative since 2016 (Term 5)
    David W. Cordes, Ph.D.
    The University of Alabama
    CSAB Representative since 2017 (Term 4)
    Bill Dafnis, Ph.D., MBA
    Seminole State College of Florida
    CSAB Representative since 2020 (Term 1)
    Kevin Daimi, Ph.D.
    University of Detroit
    CSAB Representative since 2020 (Term 1)
    Brahma Dathan, Ph.D.
    Metropolitan State University
    CSAB Representative since 2020 (Term 1)
    Ruth E. Davis, Ph.D.
    Santa Clara University
    CSAB Representative since 2020 (Term 1)
    Tim DeClue
    Southwest Baptist University
    CSAB Representative since 2016 (Term 5)
    Bret J. Detillier, MBA
    University of Houston
    CSAB Representative since 2020 (Term 1)
    Geoffrey Dick, Ph.D.
    St John’s University
    CSAB Representative since 2018 (Term 3)
    Deborah Lynn Dunn, Ph.D.
    Stephen F. Austin State University
    CSAB Representative since 2018 (Term 3)
    Richard Enbody, Ph.D.
    Michigan State University
    CSAB Representative since 2020 (Term 1)
    John K. Estell, Ph.D.
    Ohio Northern University
    CSAB Representative since 2016 (Term 5)
    Leslie D. Fife, Ph.D.
    The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints
    CSAB Representative since 2019 (Term 2)
    Guillermo A. Francia III, Ph.D.
    The University of West Florida
    CSAB Representative since 2019 (Term 2)
    Teofilo F. Gonzalez, Ph.D.
    University of California, Santa Barbara
    CSAB Representative since 2018 (Term 3)
    Sandra Gorka, Ph.D.
    Pennsylvania College of Technology
    CSAB Representative since 2019 (Term 2)
    Mary J. Granger, Ph.D.
    George Washington University
    CSAB Representative since 2017 (Term 4)
    Haidar M. Harmanani, Ph.D.
    Lebanese American University
    CSAB Representative since 2018 (Term 3)
    Frederick C. Harris, Ph.D.
    University of Nevada, Reno
    CSAB Representative since 2017 (Term 4)
    Chenglie Hu, Ph.D.
    Carroll University
    CSAB Representative since 2017 (Term 4)
    Carolyn M. Jacobson, Ph.D.
    Pennsylvania State University – Penn State DuBois
    CSAB Representative since 2019 (Term 2)
    Stephen M. Jodis, Ph.D.
    St. Vincent College
    CSAB Representative since 2016 (Term 5)
    David J. John, Ph.D.
    Wake Forest University
    CSAB Representative since 2016 (Term 5)
    Joseph Migga Kizza, Ph.D.
    University of Tennessee – Chattanooga
    CSAB Representative since 2017 (Term 4)
    Venkatakrishnan Lakshminarasimhan, Ph.D.
    RGM College of Engineering and Technology (autonomous)
    CSAB Representative since 2017 (Term 4)
    Jeffrey A. Lasky, Ph.D.
    Rochester Institute of Technology
    CSAB Representative since 2018 (Term 3)
    Jim Leone, Ph.D.
    Rochester Institute of Technology
    CSAB Representative since 2017 (Term 4)
    Lois Mansfield, M.S.
    Raytheon Company (Retired)
    CSAB Representative since 2019 (Term 2)
    Timothy J. McGuire, Ph.D.
    Texas A&M University – College Station
    CSAB Representative since 2017 (Term 4)
    Bruce McMillin, Ph.D.
    Missouri University of Science and Technology
    CSAB Representative since 2019 (Term 1)
    Keith A. Morneau Ed.D.
    ECPI University
    CSAB Representative since 2020 (Term 1)
    Kristine S. Nagel, Ph.D.
    Georgia Institute of Technology
    CSAB Representative since 2020 (Term 1)
    Amos O. Olagunju, Ed.D.
    Saint Cloud State University
    CSAB Representative since 2019 (Term 2)
    Raymond Papp, Ph.D.
    The University of Tampa
    CSAB Representative since 2019 (Term 2)
    Jody Paul, Ph.D.
    Metropolitan State University of Denver
    CSAB Representative since 2018 (Term 3)
    Jon A. Preston, Ph.D.
    Kennesaw State University
    CSAB Representative since 2018 (Term 3)
    Safwan Qasem, Ph.D.
    King Saud University
    CSAB Representative since 2019 (Term 2)
    Sridhar Radhakrishnan, Ph.D.
    University of Oklahoma
    CSAB Representative since 2016 (Term 5)
    Harry L. Reif, Ph.D.
    James Madison University
    CSAB Representative since 2016 (Term 5)
    Dan Resler, Ph.D.
    Virginia Commonwealth University
    CSAB Representative since 2017 (Term 4)
    Anthony S. Ruocco, Ph.D.
    Roger Williams University
    CSAB Representative since 2019 (Term 2)
    Hazem Said, Ph.D.
    University of Cincinnati
    CSAB Representative since 2019 (Term 2)
    Stephen B. Seidman, Ph.D.
    CSAB Representative since 2016 (Term 5)
    Chandra N. Sekharan, Ph.D.
    Loyola University, Chicago
    CSAB Representative since 2020 (Term 1)
    David L. Shroads, D.Sc.
    Apollo Education Group (AEG)
    CSAB Representative since 2019 (Term 2)
    Randy K. Smith, Ph.D.
    University of Alabama
    CSAB Representative since 2018 (Term 3)
    Edward Sobiesk, Ph.D.
    United States Military Academy
    CSAB Representative since 2017 (Term 4)
    Heikki Topi, Ph.D.
    Bentley University
    CSAB Representative since 2019 (Term 2)
    Kim W. Tracy, M.S.
    Rose-Hulman Institute of Technology
    CSAB Representative since 2016 (Term 5)
    Joseph E. Urban, Ph.D.
    Arizona State University, Tempe
    CSAB Representative since 2020 (Term 1)
    Andy Ju An Wang
    Southern Illinois University, Carbondale
    CSAB Representative since 2019 (Term 2)
    Christopher Ward, Ph.D.
    UBS
    CSAB Representative since 2017 (Term 4)
    Patrick Widener, Ph.D.
    Sandia National Laboratories
    CSAB Representative since 2020 (Term 1)
    Sen Zhang, Ph.D.
    SUNY College at Oneonta
    CSAB Representative since 2020 (Term 1)
  • Engineering Accreditation Commission

    EAC Executive Committee

    David Binning, P.E.
    Chair
    George Mason University
    Patricia M. Brackin, Ph.D.
    Chair-Elect
    Rose-Hulman Institute of Technology
    Jeffrey W. Fergus, Ph.D.
    Past Chair
    Auburn University
    Mohammad H. Hosni, Ph.D.
    Vice Chair-Operation
    Kansas State University
    Amy O’Leary, Ph.D.
    Public Commissioner
    S.K. Ramesh, Ph.D.
    Board Area Delegation
    Members-at-Large
    Sue Ann Bidstrup Allen, Ph.D.
    University of Pennsylvania
    John Okyere Attia, Ph.D.
    Prairie View A&M University
    Kenneth S. Ball, Ph.D., P.E.
    George Mason University
    Oscar Barton, Jr.
    Morgan State University
    Gerald Burnham, Ph.D.
    The University of Texas at Dallas
    Janet M. Callahan, Ph.D.
    Michigan Technological University
    Lizette Chevalier, Ph.D.
    Southern Illinois University, Carbondale
    Linda Franzoni, Ph.D.
    Duke University
    Karen Fujikawa, M.S.
    Westinghouse Electric Company
    Anne M. Germain, M.E.
    National Waste & Recycling Association
    Kathleen Kramer, Ph.D.
    University of San Diego
    Sanjiv Sarin, Ph.D.
    North Carolina A&T State University
    Philip A. Schenewerk, Ph.D.
    The Lacombe Group, LLC
    Steven Schreiner, Ph.D.
    Manhattan College
    Ellen W. Stevens, Ph.D.
    Chris Taylor, Ph.D.
    Milwaukee School of Engineering
    Christa M. Weisbrook
    University of Missouri

    2020-21 Committee Chairs

    Oscar Barton, Jr., Ph.D.
    Criteria Committee
    George Mason University
    Sue Ann Bidstrup Allen, Ph.D.
    Materials Committee
    University of Pennsylvania
    Jeffrey W. Fergus, Ph.D.
    Nominating Committee
    Auburn University
    Christa M. Weisbrook
    Training Committee
    University of Missouri
    Ellen W. Stevens, Ph.D.
    Continuous Improvement (CI) Task Group

    Commission Members

    AAEES
    Jeffrey H. Greenfield, Ph.D.
    Florida International University
    AAEES Representative since 2018 (Term 3)
    Debra R. Reinhart
    University of Central Florida
    AAEES Representative since 2020 (Term 1)
    F. Michael Saunders, Ph.D.
    Georgia Institute of Technology
    AAEES Representative since 2017 (Term 4)
    David A. Vaccari
    Stevens Institute of Technology
    AAEES Representative since 2017 (Term 4)
    ACerS
    Murray Grant Norton
    Washington State University
    ACerS Representative since 2020 (Term 1)
    AIAA
    Mark R. Archambault, Ph.D.
    Florida Institute of Technology
    AIAA Representative since 2017 (Term 4)
    Adiel Guinzburg, Ph.D., MBA
    The Boeing Company
    AIAA Representative since 2020 (Term 1)
    Angela Trego, P.E.
    Practical Aeronautics
    AIAA Representative since 2016 (Term 5)
    Srinivas R. Vadali, Ph.D.
    Texas A&M University
    AIAA Representative since 2017 (Term 4)
    AICHE
    R. Mark Bricka, Ph.D.
    Mississippi State University
    AICHE Representative since 2017 (Term 4)
    Gabor Kiss, Ph.D.
    ExxonMobil Research & Engineering Co.
    AICHE Representative since 2018 (Term 3)
    Alon V. McCormick, Ph.D.
    University of Minnesota
    AICHE Representative since 2018 (Term 3)
    Martha C. Mitchell, Ph.D.
    New Mexico State University
    AICHE Representative since 2019 (Term 2)
    Kimberly L. Ogden, Ph.D.
    University of Arizona
    AICHE Representative since 2016 (Term 5)
    Peyton C. Richmond, Ph.D.
    Lamar University
    AICHE Representative since 2020 (Term 1)
    Francis J. Schork, Ph.D.
    Georgia Institute of Technology
    AICHE Representative since 2017 (Term 4)
    James E. Smith, Jr.
    Teledyne Brown Engineering
    AICHE Representative since 2017 (Term 4)
    ANS
    Walid A. Metwally, Ph.D.
    University of Sharjah
    ANS Representative since 2017 (Term 4)
    Garry G. Young, M.S., MBA
    Entergy Nuclear
    ANS Representative since 2016 (Term 5)
    ASABE
    Larry D. Gaultney, Ph.D.
    E.I.Dupont de Nemours & Co.
    ASABE Representative since 2020 (Term 1)
    David D. Jones, Ph.D.
    University of Nebraska – Lincoln
    ASABE Representative since 2016 (Term 5)
    Peter A. Livingston, Ph.D., P.E.
    Bosque Engineering
    ASABE Representative since 2016 (Term 5)
    ASCE
    Bruce William Berdanier, Ph.D.
    South Dakota State University
    ASCE Representative since 2018 (Term 3)
    Mark P. Cal, Ph.D.
    New Mexico State University
    ASCE Representative since 2018 (Term 3)
    Norbert Delatte, Ph.D.
    Oklahoma State University
    ASCE Representative since 2016 (Term 5)
    Mark O. Federle, Ph.D.
    Marquette University
    ASCE Representative since 2017 (Term 4)
    Nathan M. Kathir, Ph.D., P.E.
    George Mason University
    ASCE Representative since 2016 (Term 5)
    Audra N. Morse, Ph.D.
    Michigan Technological University
    ASCE Representative since 2016 (Term 5)
    Yvette E. Pearson, Ph.D., P.E.
    Rice University
    ASCE Representative since 2020 (Term 1)
    Michael A. Ports, M.S.
    Ports Engineering
    ASCE Representative since 2017 (Term 4)
    Daniel Pradel, Ph.D.
    University of California – Los Angeles
    ASCE Representative since 2019 (Term 2)
    Richard Alan Reid, Ph.D.
    South Dakota State University
    ASCE Representative since 2020 (Term 1)
    James E. Rowings, Ph.D.
    Peter Kiewit Sons’ Inc
    ASCE Representative since 2020 (Term 1)
    Joseph E. Saliba, Ph.D.
    University of Dayton
    ASCE Representative since 2018 (Term 3)
    Thomas C. Sheahan, Sc.D.
    Northeastern University
    ASCE Representative since 2017 (Term 4)
    ASEE
    Jane Fraser, Ph.D.
    Colorado State University – Pueblo
    ASEE Representative since 2019 (Term 2)
    Baha Jassemnejad, Ph.D.
    ASRC Federal System Solutions, Federal Aviation
    Administration (FAA), Oklahoma Communication
    Engineering Team and Telecommunications Team
    ASEE Representative since 2018 (Term 3)
    Teri Reed, Ph.D., MBA
    University of Cincinnati
    ASEE Representative since 2018 (Term 3)
    Chell Roberts, Ph.D.
    University of San Diego
    ASEE Representative since 2018 (Term 3)
    Lisa A. Zidek, Ph.D.
    Florida Gulf Coast University
    ASEE Representative since 2019 (Term 2)
    ASHRAE
    S. David Cassel, Ph.D.
    Oklahoma Christian University
    ASHRAE Representative since 2016 (Term 5)
    ASME
    N.K. Anand, Ph.D.
    Texas A&M University
    ASME Representative since 2018 (Term 3)
    John Crepeau, Ph.D., P.E.
    University of Idaho
    ASME Representative since 2020 (Term 1)
    John Gardner, Ph.D., P.E.
    Boise State University
    ASME Representative since 2017 (Term 4)
    Christine E. Hailey, Ph.D.
    Texas State University
    ASME Representative since 2016 (Term 5)
    William M. Jordan
    Baylor University
    ASME Representative since 2019 (Term 2)
    Allan T. Kirkpatrick, Ph.D.
    Colorado State University – Fort Collins
    ASME Representative since 2019 (Term 2)
    Pierre M. Larochelle
    South Dakota School of Mines and Technology
    ASME Representative since 2016 (Term 5)
    Joseph C. Musto
    Milwaukee School of Engineering
    ASME Representative since 2019 (Term 2)
    Arnoldo Muyshondt, Ph.D.
    Sandia National Laboratories
    ASME Representative since 2019 (Term 2)
    Bipin Pai, Ph.D.
    Purdue University Northwest
    ASME Representative since 2019 (Term 2)
    Jay Raja, Ph.D.
    University of North Carolina at Charlotte
    ASME Representative since 2019 (Term 2)
    Risa J. Robinson, Ph.D.
    Rochester Institute of Technology
    ASME Representative since 2020 (Term 1)
    Marco E. Sanjuan, Ph.D.
    Universidad del Norte
    ASME Representative since 2019 (Term 2)
    Ronald Smelser, Ph.D.
    University of North Carolina at Charlotte
    ASME Representative since 2019 (Term 2)
    Andrew N. Smith, Ph.D.
    United States Naval Academy
    ASME Representative since 2020 (Term 1)
    Richard N. Smith, Ph.D.
    Rensselaer Polytechnic Institute
    ASME Representative since 2019 (Term 2)
    Ahmet S. Yigit, Ph.D.
    Kuwait University
    ASME Representative since 2020 (Term 1)
    BMES
    Jennifer Amos, Ph.D.
    University of Illinois, Urbana-Champaign
    BMES Representative since 2018 (Term 3)
    Paul J. Benkeser, Ph.D.
    Georgia Institute of Technology
    BMES Representative since 2019 (Term 2)
    Daniel Cavanagh, Ph.D.
    Bucknell University
    BMES Representative since 2019 (Term 2)
    Noshir A. Langrana, Ph.D.
    Rutgers University
    BMES Representative since 2018 (Term 3)
    Jon Moon, Ph.D.
    MEI Research, Ltd
    BMES Representative since 2020 (Term 1)
    Jennifer S. Wayne, Ph.D.
    Virginia Polytechnic Institute and State University
    BMES Representative since 2019 (Term 2)
    CSAB
    Noureddine Abbadeni, Ph.D.
    King Saud University
    CSAB Representative since 2019 (Term 2)
    David A. Dampier, Ph.D.
    Marshall University
    CSAB Representative since 2017 (Term 4)
    Sigurd Meldal, Sc.D.
    Mostly Sunny
    CSAB Representative since 2016 (Term 5)
    IEEE
    Leonard J. Bohmann, Ph.D., P.E.
    Michigan Technological University
    IEEE Representative since 2016 (Term 5)
    William R. Boley, P.E.
    Northrop Grumman
    IEEE Representative since 2016 (Term 5)
    Joanne E. DeGroat, Ph.D.
    Ohio State University
    IEEE Representative since 2016 (Term 5)
    Perry K. Falk, Ph.D.
    Purdue University at Fort Wayne
    IEEE Representative since 2017 (Term 4)
    Jeffrey E. Froyd, Ph.D.
    Ohio State University
    IEEE Representative since 2016 (Term 5)
    Frances Harackiewicz, Ph.D.
    Southern Illinois University, Carbondale
    IEEE Representative since 2020 (Term 1)
    Stephen Horan, Ph.D.
    NASA Langley Research Center
    IEEE Representative since 2019 (Term 2)
    Douglas W. Jacobson, Ph.D.
    Iowa State University
    IEEE Representative since 2019 (Term 2)
    Cass D. Kuhl, M.S.
    NASA Glenn Research Center
    IEEE Representative since 2016 (Term 5)
    C. Steven Lingafelt, M.S.
    IBM
    IEEE Representative since 2017 (Term 4)
    Phanindra K. Mannava, Ph.D.
    ARM
    IEEE Representative since 2019 (Term 2)
    Russ Meier, Ph.D.
    Milwaukee School of Engineering
    IEEE Representative since 2019 (Term 2)
    Lance C. Perez, Ph.D.
    University of Nebraska, Lincoln
    IEEE Representative since 2018 (Term 3)
    Douglas B. Williams, Ph.D.
    Georgia Institute of Technology
    IEEE Representative since 2017 (Term 4)
    Raphael W.H. Wong, M.S.
    IEEE Representative since 2019 (Term 2)
    Chai Wah Wu, Ph.D.
    International Business Machines
    IEEE Representative since 2018 (Term 3)
    IISE
    Rajan Batta, Ph.D.
    University at Buffalo
    IISE Representative since 2017 (Term 4)
    Sunderesh Sesharanga Heragu, Ph.D., MBA
    Oklahoma State University
    IISE Representative since 2018 (Term 3)
    Denise Ford Jackson, Ph.D.
    University of Tennessee, Space Institute
    IISE Representative since 2017 (Term 4)
    Keith A. Johnson, MBA
    Dominion Energy Utah
    IISE Representative since 2019 (Term 2)
    Abu S.M. Masud, Ph.D.
    Wichita State University
    IISE Representative since 2017 (Term 4)
    Hamid Reza Parsaei, Ph.D., P.E.
    Texas A&M University
    IISE Representative since 2019 (Term 2)
    Edward Pines, Ph.D.
    New Mexico State University
    IISE Representative since 2020 (Term 1)
    INCOSE
    John V. Farr, Ph.D.
    United States Military Academy
    INCOSE Representative since 2018 (Term 3)
    Young B. Moon, Ph.D.
    Syracuse University
    INCOSE Representative since 2017 (Term 4)
    ISA
    Scott W. Sommer, M.E.
    Horizon Controls Group
    ISA Representative since 2019 (Term 2)
    NCEES
    Steven F. Barrett, Ph.D.
    University of Wyoming
    NCEES Representative since 2018 (Term 3)
    NSPE
    Olga Pierrakos, Ph.D.
    James Madison University
    NSPE Representative since 2019 (Term 2)
    SAE
    Peter D. Jones, Ph.D.
    Auburn University
    SAE Representative since 2018 (Term 3)
    Daniel J. Weinacht, Ph.D.
    Sargent & Lundy
    SAE Representative since 2017 (Term 4)
    SME
    Christopher P. Pung, Ph.D.
    Grand Valley State University
    SME Representative since 2019 (Term 2)
    Kolleen L. Schneider, M.S.
    Andersen Corporation
    SME Representative since 2020 (Term 1)
    SME-AIME
    Rick Q. Honaker, Ph.D.
    University of Kentucky
    SME-AIME Representative since 2018 (Term 3)
    Joel S. Kuszmaul, Ph.D.
    Merrimack College
    SME-AIME Representative since 2017 (Term 4)
    SNAME
    James H. Miller, Sc.D.
    University of Rhode Island
    SNAME Representative since 2017 (Term 4)
    Katherine Terwilliger, M.S.
    Naval Surface Warfare Center – Carderock Division
    SNAME Representative since 2018 (Term 3)
    SPE
    Robert Chase, M.S.
    SPE Representative since 2019 (Term 2)
    Shirish L. Patil, Ph.D.
    King Fahd University of Petroleum and Minerals
    SPE Representative since 2016 (Term 5)
    SPIE
    Robert M. Bunch, Ph.D.
    Rose-Hulman Institute of Technology
    SPIE Representative since 2016 (Term 5)
    TMS
    Emily L. Allen, Ph.D.
    California State University
    TMS Representative since 2020 (Term 1)
    Gregg M. Janowski, Ph.D.
    University of Alabama, Birmingham
    TMS Representative since 2016 (Term 5)
    Chester J. Van Tyne, Ph.D.
    Virginia Polytechnic Institute and State University
    TMS Representative since 2018 (Term 3)
    Charles Ward, Ph.D.
    Air Force Research Laboratory
    TMS Representative since 2018 (Term 3)

    Alternate Members

    AIAA
    Demoz Gebre Egziabher, Ph.D.
    University of Minnesota
    AIAA Alternate Representative since 2016
    Krishnaswamy Ravindra, Ph.D.
    Saint Louis University
    AIAA Alternate Representative since 2020
    Thomas L. Thompson, Ph.D.
    Department of the Army
    AIAA Alternate Representative since 2011
    AICHE
    Tony E. Saliba, Ph.D.
    University of Dayton
    AICHE Alternate Representative since 2017
    David L. Silverstein, Ph.D., P.E.
    University of Kentucky
    AICHE Alternate Representative since 2020
    ASABE
    Ann D. Christy, Ph.D.
    Ohio State University
    ASABE Alternate Representative since 2020
    Ernest W. Tollner, Ph.D.
    University of Georgia
    ASABE Alternate Representative since 2020
    ASEE
    Stephen H. Cobb, Ph.D.
    Murray State University
    ASEE Alternate Representative since 2013
    James R. Rowland, Ph.D.
    University of Kansas
    ASEE Alternate Representative since 2014
    BMES
    Deborah S. Wells, MBA
    Neuprene, Inc.
    BMES Alternate Representative since 2020
    IEEE
    Douglas Lyon, Ph.D.
    Fairfield University
    IEEE Alternate Representative since 2020
    Claire McCullough, Ph.D.
    The University of Tennessee-Chattanooga
    IEEE Alternate Representative since 2020
    Lisa A. Shay, Ph.D.
    Cooper Union for the Advancement of Science and Art
    IEEE Alternate Representative since 2020
    Gerald H. Thomas, Ph.D.
    IEEE Alternate Representative since 2020
    Raman M. Unnikrishnan, Ph.D.
    California State University, Fullerton
    IEEE Alternate Representative since 2020
    Robert J. Voigt, Ph.D.
    Northrop Grumman Corporation Mission Systems
    IEEE Alternate Representative since 2020
    Sally L. Wood, Ph.D.
    Santa Clara University
    IEEE Alternate Representative since 2020
    INCOSE
    Dick Fairley, Ph.D.
    Systems and Software Engineering Associates (S2EA)
    INCOSE Alternate Representative since 2018
    NSPS
    Stacey D. Lyle, Ph.D., MBA
    Texas A&M University
    NSPS Alternate Representative since 2019
    SME
    Robert O. Warrington, Ph.D.
    Michigan Technological University
    SME Alternate Representative since 2020
    SME-AIME
    Kurt W. Katzenstein, Ph.D.
    South Dakota School of Mines and Technology
    SME-AIME Alternate Representative since 2020
    Susan B. Patton, Ph.D.
    Agaptio Associates, Inc.
    SME-AIME Alternate Representative since 2020
    SPE
    Lloyd R. Heinze, Ph.D., MBA
    Texas Tech University
    SPE Alternate Representative since 2015
  • Engineering Technology Accreditation Commission

    ETAC Executive Committee

    Scott Danielson, Ph.D.
    Chair
    Arizona State University
    April Cheung, M.S., MBA
    Chair-Elect
    Purdue University
    Thomas M. Hall, Ed.D.
    Past Chair
    Northwestern State University of Louisiana
    Carol E. Schulte, M.S.
    Vice Chair-Operations
    McNeese State University
    Steven Browning
    Public Commissioner
    Larraine Kapka, M.S.
    Board Area Delegation Chair
    Sinclair Community College
    Members-at-Large
    Bobby G. Crawford, Ph.D.
    Quinnipiac University
    Raju S. Dandu, Ph.D.
    Kansas State University
    Martin A. Reed, Ph.D.
    Georgetown University
    Harrie J. Stevens, Ph.D.
    Alfred University

    2020-21 Committee Chairs

    Thomas M. Hall, Ed.D.
    Consistency Committee
    Northwestern State University of Louisiana
    Martin A. Reed, Ph.D.
    Criteria Committee
    Georgetown University
    Raju S. Dandu, Ph.D.
    Documents Committee
    Kansas State University
    Thomas M. Hall, Ed.D.
    Nominating Committee
    Northwestern State University of Louisiana
    Harrie J. Stevens, Ph.D.
    Quality Committee
    Alfred University
    Bobby G. Crawford, Ph.D.
    Training Committee
    Quinnipiac University

    Commission Members

    AAEES
    Berrin Tansel, Ph.D., P.E.
    Florida International University
    AAEES Representative since 2018 (Term 3)
    AAMI
    Barbara Loebig Christe, Ph.D.
    Farmingdale State College
    AAMI Representative since 2016 (Term 5)
    ACerS
    William F. Hammetter, Ph.D.
    Sandia National Laboratories
    ACerS Representative since 2020 (Term 1)
    AIAA
    Erian Armanios, Ph.D.
    The University of Texas, Arlington
    AIAA Representative since 2020 (Term 1)
    AICHE
    Raja Aravamuthan, Ph.D.
    Western Michigan University
    AIAA Representative since 2017 (Term 4)
    ANS
    Kenneth S. Allen, Ph.D.
    United States Military Academy
    ANS Representative since 2019 (Term 2)
    ASABE
    Gary A. Clark, Ph.D.
    Kansas State University
    ASABE Representative since 2018 (Term 3)
    ASCE
    Michael J. Hagenberger, Ph.D.
    Ohio State University
    ASCE Representative since 2017 (Term 4)
    Ben J. Stuart, Ph.D.
    Old Dominion University
    ASCE Representative since 2018 (Term 3)
    ASEE
    Keith V. Johnson, Ph.D.
    East Tennessee State University
    ASEE Representative since 2018 (Term 3)
    ASHRAE
    Mansour Zenouzi, Ph.D.
    Wentworth Institute of Technology
    ASHRAE Representative since 2016 (Term 5)
    ASME
    Beth A. Carle, Ph.D.
    Rochester Institute of Technology
    ASME Representative since 2019 (Term 2)
    Maureen J. Hart, M.S.
    Walt Disney Imagineering
    ASME Representative since 2019 (Term 2)
    Mark D. Lower, Ph.D.
    UT-Battelle, LLC.
    ASME Representative since 2017 (Term 4)
    Hy D. Tran, Ph.D.
    Sandia National Laboratories
    ASME Representative since 2019 (Term 2)
    CSAB
    Virginia W. Ross, Ph.D.
    Air Force Research Laboratory
    CSAB Representative since 2020 (Term 1)
    Judith L. Solano, Ph.D.
    University of North Florida
    CSAB Representative since 2020 (Term 1)
    IEEE
    Walter O. Burns, M.S.
    Metropolitan State University of Denver
    IEEE Representative since 2017 (Term 4)
    Raymond E. Floyd, Ph.D.
    Northwest State Community College
    IEEE Representative since 2016 (Term 5)
    Venancio L. Fuentes, M.S.
    County College of Morris
    IEEE Representative since 2017 (Term 4)
    Rich Warren, M.S.
    IEEE Representative since 2019 (Term 2)
    IISE
    M. Affan Badar, Ph.D.
    Indiana State University
    IISE Representative since 2020 (Term 1)
    NCEES
    Steven Arndt, Ph.D.
    U.S. Nuclear Regulatory Commission
    NCEES Representative since 2020 (Term 1)
    NSPS
    Laramie V. Potts, Ph.D., MBA
    New Jersey Institute of Technology
    NSPS Representative since 2020 (Term 1)
    SAE
    Mohamed E.M. El-Sayed, Ph.D.
    Eastern Michigan University
    SAE Representative since 2020 (Term 1)
    SME
    Michael D. Johnson, Ph.D.
    Texas A&M University
    SME Representative since 2018 (Term 3)
    Morteza Sadat-Hossieny, Ph.D.
    Northern Kentucky University
    SME Representative since 2018 (Term 3)
    TMS
    Reza A. Mirshams, P.E.
    University of North Texas
    TMS Representative since 2016 (Term 5)

    Alternate Members

    AICHE
    Robert B. Coulter, P.E.
    Chattanooga State Community College
    AICHE Alternate Representative since 2018
    ANS
    Youssef Shatilla, D.Sc.
    Masdar Institute of Science and Technology
    ANS Alternate Representative since 2019
    ASABE
    Richard W. Job
    AGCO Corporation
    ASABE Alternate Representative since 2020
    ASEE
    Clay S. Gloster, Ph.D.
    North Carolina A&T State University
    ASEE Alternate Representative since 2020
    SME
    Imelda Cossette, M.S.
    Edmonds Community College
    SME Alternate Representative since 2019