Accreditation Commissions

The four Accreditation Commissions lead and conduct ABET accreditation activities. These commissions are responsible for reviewing educational programs and making the final accreditation decision for each program. Their members make final decisions about all program accreditation actions, except for appeals, which fall to the Board of Directors.

Each accreditation commission is responsible for the continuous review and enhancement of its particular criteria, policies and procedures. All changes to the accreditation criteria and policies require the Board’s approval.

Our current commission membership includes:

  • Applied and Natural Science Accreditation Commission

    ANSAC Executive Committee

    Robert D. Soule
    Chair
    J. Torey Nalbone
    Chair-Elect
    University of Texas at Tyler
    Hamid Fonooni
    Past Chair
    University of California, Davis
    Alice Greife, Ph.D., CIH
    Vice Chair-Operation
    University of Central Missouri
    Ellayne S. Ganzfried, M.S.
    Public Commissioner
    Bret Clausen
    Board Area Delegation Chair
    CH2M Hill Constructors
    Members-at-Large
    Randal J. Keller
    Murray State University
    Niaz Latif
    Purdue University Northwest
    Jason G. Racette, P.L.S.
    Boundary Consulting Experts, LLC

    2017-18 Committee Chairs

    Niaz Latif
    Consistency Committee
    Alice Greife, Ph.D., CIH
    Criteria Committee
    Randal J. Keller
    Forms Committee
    Hamid Fonooni
    Nominating Committee
    Jason G. Racette, P.L.S.
    Training Committee

    Commission Members

    AAEES
    Sharon Andrea Jones
    University of Portland
    AAEES Representative since 2015 (Term 3)
    AIHA
    Hernando Rafael Perez, Ph.D
    U.S. Department of Homeland Security
    AIHA Representative since 2014 (Term 4)
    Philip A. Smith
    U.S. Department of Labor – OSHA
    AIHA Representative since 2015 (Term 3)
    ANS
    Richard P. Coe
    Thomas Edison State College
    ANS Representative since 2013 (Term 5)
    ASCE
    Amitabha (Amit) Bandyopadhyay, Ph.D., P.E.
    State University of New York, College of Technology at Farmingdale
    ASCE Representative since 2017 (Term 1)
    ASSP
    Paulette Lantuh
    Kodak Alaris
    ASSP Representative since 2017 (Term 1)
    Richard Olawoyin
    Oakland University
    ASSP Representative since 2017 (Term 1)
    Lu Yuan
    Southeastern Louisiana University
    ASSP Representative since 2016 (Term 2)
    CMAA
    Anthony L. Brizendine, P.E.
    University of North Carolina at Charlotte
    CMAA Representative since 2016 (Term 2)
    Donald B. Russell
    Vanir Construction Management, Inc.
    CMAA Representative since 2016 (Term 2)
    Lisa C. Sachs
    Cumming Construction Management, Inc.
    CMAA Representative since 2014 (Term 4)
    NCEES
    Gary W. Thompson
    North Carolina Geodetic Survey
    NCEES Representative since 2015 (Term 3)
    NSPS
    Ralph W. Goodson, P.E., L.S.
    Retired
    NSPS Representative since 2015 (Term 3)
    Rebecca Yvonne Popeck
    Spaceco, Inc
    NSPS Representative since 2014 (Term 4)
    Paul K. Male
    Paul K. Male, P.E. & P.L.S.
    NSPS Representative since 2016 (Term 2)

    Alternate Members

    William A. Groves
    AIHA
    Pennsylvania State University
    AIHA Representative since 2014 (Term 4)
    Darryl C. Hill
    ASSP
    ASSP Representative since 2017 (Term 1)
  • Computing Accreditation Commission

    CAC Executive Committee

    Donna Reese
    Chair
    Mississippi State University
    John L. Schnase
    Chair-Elect
    NASA Goddard Space Flight Center
    James H. Aylor
    Past Chair
    University of Virginia
    Ronald P. Doyle
    Vice Chair-Operation
    IBM
    Cheryl D. Cardell
    Public Commissioner
    David Kelly
    Board Area Delegation Chair
    Members-at-Large
    John K. Estell
    Ohio Northern University
    Stephen Y. Itoga
    University of Hawaii at Manoa
    Cary Laxer
    Rose-Hulman Institute of Technology
    Shari Plantz-Masters
    Regis University
    Jean R.S. Blair
    United States Military Academy
    Rajendra K. Raj
    Rochester Institute of Technology
    Pearl Y. Wang
    George Mason University

    2017-18 Committee Chairs

    James H. Aylor
    Consistency Committee
    University of Virginia
    Shari Plantz-Masters
    Continuous Improvement Committee
    Regis University
    Rajendra K. Raj
    Criteria Committee
    Rochester Institute of Technology
    Stephen Y. Itoga
    Documents Committee
    University of Hawaii at Manoa
    James H. Aylor
    Nominating Committee
    University of Virginia
    Cary Laxer
    Training Committee
    Rose-Hulman Institute of Technology

    Commission Members

    CSAB
    Asai Asaithambi
    University of North Florida
    CSAB Representative since 2017 (Term 1)
    Andrew S. Borchers
    Lipscomb University
    CSAB Representative since 2014 (Term 4)
    William H. Burkett, Ph.D.
    Capella University
    CSAB Representative since 2014 (Term 4)
    Rob Byrd
    Abilene Christian University
    CSAB Representative since 2015 (Term 3)
    James Anthony Cercone
    Preiser Scientific
    CSAB Representative since 2016 (Term 2)
    David A. Cook
    Stephen F. Austin State University
    CSAB Representative since 2015 (Term 3)
    David W. Cordes
    The University of Alabama
    CSAB Representative since 2017 (Term 1)
    Stewart Crawford, Ph.D.
    Hawai’i Pacific University
    CSAB Representative since 2015 (Term 3)
    Brahma Dathan
    Metropolitan State University
    CSAB Representative since 2014 (Term 4)
    Tim DeClue
    Southwest Baptist University
    CSAB Representative since 2016 (Term 2)
    Barbara Doyle
    Jacksonville University
    CSAB Representative since 2016 (Term 2)
    Larry A. Dunning
    Bowling Green State University
    CSAB Representative since 2017 (Term 1)
    Nancy S. Eickelmann
    Department of Health and Human Services
    CSAB Representative since 2016 (Term 2)
    David L. Feinstein
    South Alabama University
    CSAB Representative since 2017 (Term 1)
    Robert Friedman, Ph.D.
    Montclair State University
    CSAB Representative since 2016 (Term 2)
    David S. Gibson
    United States Air Force Academy
    CSAB Representative since 2015 (Term 3)
    Mary J. Granger
    George Washington University
    CSAB Representative since 2017 (Term 1)
    Frederick Calvin Harris
    University of Nevada, Reno
    CSAB Representative since 2017 (Term 1)
    Chenglie Hu
    CSAB Representative since 2017 (Term 1)
    Chenyi Hu
    The University of Central Arkansas
    CSAB Representative since 2016 (Term 2)
    Kevin Huggins, Ph.D.
    Harrisburg University of Science and Technology
    CSAB Representative since 2015 (Term 3)
    Stephanie M. Jodis
    St. Vincent College
    CSAB Representative since 2016 (Term 2)
    David Jerome John
    Wake Forest University
    CSAB Representative since 2016 (Term 2)
    Joseph Migga Kizza
    University of Tennessee-Chattanooga
    CSAB Representative since 2017 (Term 1)
    Noel LeJeune
    CSAB Representative since 2015 (Term 3)
    Jim Leone
    Rochester Institute of Technology
    CSAB Representative since 2017 (Term 1)
    Lois Mansfield
    Raytheon Company
    CSAB Representative since 2017 (Term 1)
    Timothy J. McGuire
    Sam Houston State University
    CSAB Representative since 2017 (Term 1)
    Bruce McMillin
    Missouri University of Science and Technology
    CSAB Representative since 2017 (Term 1)
    Scott Murray
    HCA Healthcare
    CSAB Representative since 2013 (Term 5)
    Lakshmi Narasimhan
    RGM College of Engineering and Technology (autonomous)
    CSAB Representative since 2017 (Term 1)
    Michael Oudshoorn
    CSAB Representative since 2016 (Term 2)
    Allen Parrish
    United States Naval Academy
    CSAB Representative since 2015 (Term 3)
    Lynn M. Peterson
    University of Texas at Arlington
    CSAB Representative since 2013 (Term 5)
    George Pothering
    College of Charleston
    CSAB Representative since 2016 (Term 2)
    Sridhar Radhakrishnan
    University of Oklahoma
    CSAB Representative since 2016 (Term 2)
    Anne-Louise Radimsky
    California State University, Sacramento
    CSAB Representative since 2016 (Term 2)
    Harry L. Reif
    James Madison University
    CSAB Representative since 2016 (Term 2)
    Dan Resler
    Virginia Commonwealth University
    CSAB Representative since 2017 (Term 1)
    Rebecca H. Rutherfoord
    Kennesaw State University
    CSAB Representative since 2014 (Term 4)
    Roberta E. Sabin
    CSAB Representative since 2013 (Term 5)
    Hazem Said
    University of Cincinnati
    CSAB Representative since 2013 (Term 5)
    Mohammed Samaka
    Qatar University
    CSAB Representative since 2014 (Term 4)
    Stephen B. Seidman
    CSAB Representative since 2016 (Term 2)
    Sajjan G. Shiva
    Univ of Memphis
    CSAB Representative since 2014 (Term 4)
    William D. Shoaff, Ph.D.
    Florida Institute of Technology
    CSAB Representative since 2016 (Term 2)
    Stephanie Smullen
    CSAB Representative since 2016 (Term 2)
    Edward Sobiesk
    United States Military Academy
    CSAB Representative since 2017 (Term 1)
    Judith L. Solano
    CSAB Representative since 2015 (Term 3)
    George C. Stockman
    Michigan State University
    CSAB Representative since 2017 (Term 1)
    Gerald H. Thomas
    Milwaukee School of Engineering
    CSAB Representative since 2014 (Term 4)
    Kim W. Tracy
    Michigan Technological University
    CSAB Representative since 2016 (Term 2)
    Thomas R. Turner
    University of Central Oklahoma
    CSAB Representative since 2015 (Term 3)
    Paul T. Tymann
    Rochester Institute of Technology
    CSAB Representative since 2015 (Term 3)
    Yaakov Varol
    CSAB Representative since 2017 (Term 1)
    Christopher Ward
    SiriusXM Inc.
    CSAB Representative since 2017 (Term 1)
  • Engineering Accreditation Commission

    EAC Executive Committee

    Ann L. Kenimer
    Chair
    Texas A&M University
    Jeffrey R. Keaton, Ph.D., P.E.
    Chair-Elect
    Amec Foster Wheeler
    John A. Orr
    Past Chair
    Worcester Polytechnic Institute
    Jeffrey W. Fergus
    Vice Chair-Operation
    Auburn University
    Amy O’Leary, Ph.D.
    Public Commissioner
    Diane Chong
    Board Area Delegation
    Members-at-Large
    Ronald J. Bennett, Ph.D., P.E
    University of St. Thomas
    Bopaya Bidanda
    University of Pittsburg
    Daisie Boettner
    United States Army (Retired)
    Lawrence M. Butkus, Ph.D., P.E.
    U.S. Air Force (Air Force Research Laboratory, Wright-Patterson AFB)
    Lorraine Fleming
    Howard University
    Michael C. Hirschi, P.E.
    University of Illinois at Urbana – Campaign
    Mohammad H. Hosni
    Kansas State University
    Paul C. Jackson
    Marine Design Dynamics, INC
    Randy S. Lewis
    Brigham Young University
    Richard W. Lyles, P.E.
    Richard Lyles Associates
    James R. Plasker
    American Society for Photogrammetry and Remote Sensing
    Diane T. Rover
    Iowa State University
    Mark J. Sebern
    Milwaukee School of Engineering
    Donald Carl Slack
    University of Arizona
    Valana Lorraine Wells
    Arizona State University

    2017-18 Committee Chairs

    Diane T. Rover
    Criteria Committee
    Iowa State University
    Lawrence M. Butkus
    Materials Committee
    U.S. Air Force
    John A. Orr
    Nominating Committee
    Worcester Polytechnic Institute
    Mohammad H. Hosni
    Training Committee
    Kansas State University
    Richard Lyles, P.E.
    Continuous Improvement (CI) Task Group
    Richard Lyles Associates

    Commission Members

    AAEES
    Anne M. Germain
    National Waste & Recycling Association
    AAEES Representative since 2015 (Term 3)
    Debra R. Reinhart
    University of Central Florida
    AAEES Representative since 2013 (Term 5)
    Fred Michael Saunders
    Georgia Institute of Technology
    AAEES Representative since 2017 (Term 1)
    David A. Vaccari
    Stevens Institute of Technology
    AAEES Representative since 2017 (Term 1)
    ACerS
    Janet M. Callahan
    Boise State University
    ACerS Representative since 2015 (Term 3)
    AIAA
    Mark R. Archambault
    Florida Institute of Technology
    AIAA Representative since 2017 (Term 1)
    Douglas N. Barlow
    Arkansas Tech University
    AIAA Representative since 2014 (Term 4)
    Angela Trego, P.E.
    Practical Aeronuatics
    AIAA Representative since 2016 (Term 2)
    Srinivas R. Vadali
    Texas A&M University
    AIAA Representative since 2017 (Term 1)
    AICHE
    Said M. Abubakr
    Western Michigan University
    AICHE Representative since 2014 (Term 4)
    Sue Ann Bidstrup Allen
    University of Pennsylvania
    AICHE Representative since 2013 (Term 5)
    R. Mark Bricka
    Mississippi State University
    AICHE Representative since 2017 (Term 1)
    Kimberly Louise Ogden
    University of Arizona
    AICHE Representative since 2016 (Term 2)
    Steven LeBlanc
    The University of Toledo
    AICHE Representative since 2015 (Term 3)
    Michael E. Prudich
    Ohio University
    AICHE Representative since 2013 (Term 5)
    Francis J. Schork
    Georgia Institute of Technology
    AICHE Representative since 2017 (Term 1)
    James E. Smith, Jr.
    The Univesity of Alabama in Huntsville
    AICHE Representative since 2017 (Term 1)
    ANS
    Walid A. Metwally
    University of Sharjah
    ANS Representative since 2017 (Term 1)
    Garry G. Young
    Energy Nuclear
    ANS Representative since 2016 (Term 2)
    ASABE
    Sonia M. Jacobsen
    University of Minnesota – Twin Cities
    ASABE Representative since 2015 (Term 3)
    David Don Jones
    University of Nebraska – Lincoln
    ASABE Representative since 2016 (Term 2)
    Peter A. Livingston, P.E., Ph.D.
    Bosqe Engineering
    ASABE Representative since 2016 (Term 2)
    ASCE
    David A. Chin
    University of Miami
    ASCE Representative since 2015 (Term 3)
    Norbert Delatte
    Cleveland State University
    ASCE Representative since 2016 (Term 2)
    Mark O. Federle
    Marquette University
    ASCE Representative since 2017 (Term 1)
    E. Scott Huff, P.E., PLS
    ASCE Representative since 2013 (Term 5)
    Nathan M. Kathir, P.E.
    Naval Facilities Engineering Command, Washington DC
    ASCE Representative since 2016 (Term 2)
    Audra Nicole Morse
    Texas Tech University
    ASCE Representative since 2016 (Term 2)
    Michael A. Ports
    Ports Engineering
    ASCE Representative since 2017 (Term 1)
    Herbert M. Raybourn, P.E.
    Walt Disney World Resort
    ASCE Representative since 2014 (Term 4)
    Thomas C. Sheahan
    Northeastern University
    ASCE Representative since 2017 (Term 1)
    Ellen W. Stevens
    ASCE Representative since 2014 (Term 4)
    Brian J. Swenty
    University of Evansville
    ASCE Representative since 2013 (Term 5)
    ASEE
    George D. Catalano
    Binghamton University
    ASEE Representative since 2013 (Term 5)
    Thomas F. Conry, Ph.D., P.E
    Ruhl Forensic, Inc.
    ASEE Representative since 2014 (Term 4)
    Frank M. Croft
    The Ohio State University
    ASEE Representative since 2013 (Term 5)
    David K. Probst
    Southeast Missouri State University
    ASEE Representative since 2013 (Term 5)
    ASHRAE
    S. David Cassel
    Oklahoma Christian University
    ASHRAE Representative since 2016 (Term 2)
    ASME
    Mahesh C. Aggarwal
    Gannon University
    ASME Representative since 2014 (Term 4)
    Kenneth S. Ball, P.E., Ph.D.
    George Mason University
    ASME Representative since 2014 (Term 4)
    Oscar Barton
    United States Naval Academy
    ASME Representative since 2013 (Term 5)
    Donald E. Beasley
    Clemson University
    ASME Representative since 2013 (Term 5)
    Christine E. Hailey
    Utah State University
    ASME Representative since 2016 (Term 2)
    Linda Franzoni
    Duke University
    ASME Representative since 2014 (Term 4)
    Karen Fujikawa
    Westinghouse Electric Company
    ASME Representative since 2014 (Term 4)
    Edwin A Harvego
    Retired
    ASME Representative since 2015 (Term 3)
    John Gardner
    Boise State University
    ASME Representative since 2017 (Term 1)
    Swami Karunamoorthy, D.Sc
    Washington University in St. Louis
    ASME Representative since 2015 (Term 3)
    Pierre Marc Larochelle
    Florida Institute of Technology
    ASME Representative since 2016 (Term 2)
    Michele Miller
    Michigan Technological University
    ASME Representative since 2015 (Term 3)
    Christa M. Weisbrook, P.E.
    University of Missouri
    ASME Representative since 2013 (Term 5)
    Mohamed (Mo) Y. Zarrugh
    James Madison University
    ASME Representative since 2014 (Term 4)
    BMES
    Gail D. Baura
    Loyola University Chicago
    BMES Representative since 2013 (Term 5)
    Michele J. Grimm
    Wayne State University
    BMES Representative since 2015 (Term 3)
    Carol A. Mullenax
    Wyle, Inc.
    BMES Representative since 2017 (Term 1)
    Steven Schreiner
    The College of New Jersey
    BMES Representative since 2013 (Term 5)
    James David Sweeney
    Oregon State University
    BMES Representative since 2014 (Term 4)
    CSAB
    Sigurd Meldal
    Mostly Sunny LLC
    CSAB Representative since 2016 (Term 2)
    David A. Dampier
    Mississippi State Unviersity
    CSAB Representative since 2017 (Term 1)
    Christopher Taylor
    Milwaukee School of Engineering
    CSAB Representative since 2014 (Term 4)
    IEEE
    John Okyere Attia
    Prairie View A&M University
    IEEE Representative since 2015 (Term 3)
    Leonard J. Bohmann
    Michigan Technological University
    IEEE Representative since 2016 (Term 2)
    William R. Boley, P.E.
    Northrop Grumman
    IEEE Representative since 2016 (Term 2)
    Gerald Burnham
    University of Texas at Dallas
    IEEE Representative since 2014 (Term 4)
    Joanne Elizabeth DeGroat
    Ohio State University
    IEEE Representative since 2016 (Term 2)
    Perry K. Falk, Ph.D., P.E.
    Indiana University-Purdue University at Fort Wayne
    IEEE Representative since 2017 (Term 1)
    Sam K. Formby
    Retired
    IEEE Representative since 2014 (Term 4)
    Jeffrey E. Froyd
    Texas A&M University
    IEEE Representative since 2016 (Term 2)
    Kathleen Kramer
    University of San Diego
    IEEE Representative since 2014 (Term 4)
    Tammy Ann Kolarik
    IEEE Representative since 2017 (Term 1)
    Cass D. Kuhl
    NASA Glenn Research Center
    IEEE Representative since 2016 (Term 2)
    C. Steven Lingafelt
    IBM
    IEEE Representative since 2017 (Term 1)
    Claire McCullough
    University of Tennessee at Chattanooga
    IEEE Representative since 2013 (Term 5)
    Tony L. Mitchell
    North Carolina State University at Raleigh
    IEEE Representative since 2017 (Term 1)
    Richard A. Rikoski, Ph.D., P.E
    Technical Analysis Corp.
    IEEE Representative since 2014 (Term 4)
    Douglas B. Williams
    Georgia Institute of Technology
    IEEE Representative since 2017 (Term 1)
    IISE
    Rajan Batta
    University at Buffalo, SUNY
    IISE Representative since 2017 (Term 1)
    Denise Ford Jackson
    IISE Representative since 2017 (Term 1)
    Swatantra Kumar Kachhal
    University of Michigan – Dearborn
    IISE Representative since 2013 (Term 5)
    Jerome P. Lavelle
    North Carolina State University at Raleigh
    IISE Representative since 2014 (Term 4)
    Abu S.M. Masud
    Wichita State University
    IISE Representative since 2017 (Term 1)
    Juan R. Perez
    UPS – United Parcel Service
    IISE Representative since 2017 (Term 1)
    Sanjiv Sarin, P.E.
    North Carolina A&T State University
    IISE Representative since 2014 (Term 4)
    INCOSE
    David H. Olwell
    Saint Martin’s University
    INCOSE Representative since 2013 (Term 5)
    Young B. Moon
    Syracuse University
    INCOSE Representative since 2017 (Term 1)
    NCEES
    Edward Randolph Collins, Jr.
    Clemson University
    NCEES Representative since 2015 (Term 3)
    NSPE
    Dennis D. Truax, P.E., DEE
    Mississippi State University
    NSPE Representative since 2014 (Term 4)
    SAE
    Daniel J. Weinacht
    SAE Representative since 2017 (Term 1)
    SME
    Jeffrey Abell
    General Motors Company
    SME Representative since 2014 (Term 4)
    Robert William Dummer, P.E.
    Baxter International
    SME Representative since 2014 (Term 4)
    SME-AIME
    Joel S. Kuszmaul
    Merrimack College
    SME-AIME Representative since 2017 (Term 1)
    David G. McMahill
    SME-AIME Representative since 2013 (Term 5)
    SNAME
    James Henry Miller
    University of Rhode Island
    SNAME Representative since 2017 (Term 1)
    SPE
    Shirish L. Patil
    University of Alaska Fairbanks
    SPE Representative since 2016 (Term 2)
    Philip A. Schenewerk, P.E.
    The Lacombe Group, LLC
    SPE Representative since 2014 (Term 4)
    SPIE
    Robert M. Bunch
    Rose-Hulman Institute of Technology
    SPIE Representative since 2016 (Term 2)
    TMS
    Thomas R. Bieler
    Michigan State University
    TMS Representative since 2013 (Term 5)
    Gregg M. Janowski
    University of Alabama at Birmingham
    TMS Representative since 2016 (Term 2)
    Devarajan Venugopalan
    University of Wisconsin – Milwaukee
    TMS Representative since 2013 (Term 5)

    Alternate Members

    AIAA
    Thomas Lee Thompson
    Department of the Army
    AIAA Alternate Representative since 2011
    Demoz Gebre Egziabher
    University of Minnesota – Twin Cities
    AIAA Alternate Representative since 2016
    ACerS
    William F. Hammetter
    ACerS Alternate Representative since 2017
    AICHE
    Joseph A. Shaeiwitz
    Auburn University
    AICHE Alternate Representative since 2015
    Tony E. Saliba
    University of Dayton
    AICHE Alternate Representative since 2017
    ASABE
    Larry D. Gaultney
    ASABE Alternate Representative since 2016
    ASCE
    Norman D. Dennis
    University of Arkansas
    ASCE Alternate Representative since 2017
    ASEE
    Stephen H. Cobb
    Murray State University
    ASEE Alternate Representative since 2013
    James R. Rowland
    The University of Kansas
    ASEE Alternate Representative since 2014
    ASME
    Charles William Knisely
    Bucknell University
    ASME Alternate Representative since 2017
    CSAB
    Noureddine Abbadeni, Ph.D.
    King Saud University
    CSAB Alternate Representative since 2017
    IISE
    Sunderesh Sesharanga Heragu
    Oklahoma State University
    IISE Alternate Representative since 2017
    NSPS
    Larry D. Graham
    Shafer, Kline & Warren, Inc.
    NSPS Alternate Representative since 2017
    SME
    Christopher P. Pung
    SME Alternate Representative since 2017
    SME-AIME
    Rick Quay Honaker
    University of Kentucky
    SME-AIME Alternate Representative since 2014
    TMS
    Charles Ward
    Air Force Research Laboratory
    TMS Alternate Representative since 2017
  • Engineering Technology Accreditation Commission

    ETAC Executive Committee

    Scott C. Dunning
    Chair
    University of Maine
    James Allen Lookadoo
    Chair-Elect
    Pittsburg State University
    Kirk Lindstrom
    Past Chair
    Questar Corporation
    Thomas M. Hall
    Vice Chair-Operation
    Christine M. Johnson-Olson
    Public Commissioner
    Scott Danielson
    Board Area Delegation Chair
    Arizona State University
    Members-at-Large
    Ciro Capano, P.E.
    Capano and Parker Engineers, P.C.
    April Cheung
    Purdue University at West Lafayette
    Carol E. Schulte
    Frank H. Young
    Rose-Hulman Institute of Technology

    2017-18 Committee Chairs

    Kirk Lindstrom
    Consistency Committee
    Questar Corporation
    Ciro Capano, P.E.
    Criteria Committee
    Capano and Parker Engineers, P.C.
    Frank H. Young
    Documents Committee
    Rose-Hulman Institute of Technology
    Kirk Lindstrom
    Nominating Committee
    Questar Corporation
    Carol E. Schulte
    Quality Committee
    April Cheung
    Training Committee
    Purdue University at West Lafayette

    Commission Members

    AAEES
    Jeffrey Howard Greenfield
    Florida International University
    AAEES Representative since 2013 (Term 5)
    AAMI
    Barbara Loebig Christe
    Indiana University-Purdue University Indianapolis
    AAMI Representative since 2016 (Term 2)
    ACerS/NICE
    Harrie J. Stevens
    Alfred University
    ACerS/NICE Representative since 2013 (Term 5)
    AIAA
    William Garrard
    University of Minnesota – Twin Cities
    AIAA Representative since 2015 (Term 3)
    AICHE
    Raja Aravamuthan
    Western Michigan University
    AICH Representative since 2017 (Term 1)
    ANS
    Matthew Wayne Sunseri
    Zeus Enterprises
    ANS Representative since 2014 (Term 4)
    ASABE
    Richard A. Cavaletto, P.E., Ph.D
    California Polytechnic State University, San Luis Obispo
    ASABE Representative since 2013 (Term 5)
    ASCE
    Michael John Hagenberger
    Ohio State University
    ASCE Representative since 2017 (Term 1)
    Daniel Pradel, P.E., Ph.D.
    University of California, Los Angeles
    ASCE Representative since 2017 (Term 1)
    Thomas Bartlett Quimby
    Quimby & Associates
    ASCE Representative since 2013 (Term 5)
    ASEE
    Jerry Samples
    University of Pittsburgh at Johnstown
    ASEE Representative since 2014 (Term 4)
    ASHRAE
    Mansour Zenouzi
    Wentworth Institute of Technology
    ASHRAE Representative since 2016 (Term 2)
    ASME
    Tim L Brower
    University of Colorado (Boulder)
    ASME Representative since 2014 (Term 4)
    Mark D. Lower
    UT-Battelle, LLC.
    ASME Representative since 2017 (Term 1)
    Thomas Singer, C.Eng.
    Sinclair Community College
    ASME Representative since 2013 (Term 5)
    CSAB
    Keith Bennett Olson
    Utah Valley University
    CSAB Representative since 2016 (Term 2)
    IEEE
    Raymond E. Floyd
    Innovative Insights, Inc.
    IEEE Representative since 2016 (Term 2)
    Venancio L. Fuentes
    County College of Morris
    IEEE Representative since 2017 (Term 1)
    Martin Andrew Reed
    Excelsior College
    IEEE Representative since 2017 (Term 1)
    Ghassan A. Salim
    California University of Pennsylvania
    IEEE Representative since 2014 (Term 4)
    Walter O. Burns
    Metropolitan State University of Denver
    IEEE Representative since 2017 (Term 1)
    IISE
    Richard M Morris
    IISE Representative since 2015 (Term 3 )
    ISA
    Elden Andrew Plettner
    ISA Representative since 2016 (Term 2)
    NCEES
    Bobby Grant Crawford
    Quinnipiac University
    NCEES Representative since 2015 (Term 3)
    NSPS
    Douglas M. Mace, P.E.
    Mace Consulting Services, Inc.
    NSPS Representative since 2015 (Term 3)
    SAE
    Kenneth Rennels
    Indiana University – Purdue University Indianapolis
    SAE Representative since 2015 (Term 3)
    SME
    Ismail Fidan
    Tennessee Technological University
    SME Representative since 2013 (Term 5)
    Jyhwen Wang
    Texas A&M University
    SME Representative since 2013 (Term 5)
    SNAME
    Vijay Panchang
    Texas A&M University at Galveston
    SNAME Representative since 2015 (Term 3)
    TMS
    Reza A. Mirshams
    University of North Texas
    TMS Representative since 2016 (Term 2)

    Alternate Members

    AAMI
    Deborah Suzanne Wells
    Neuprene, Inc.
    AAMI Alternate Representative since 2016
    ASME
    Spyridon George Papadopoulos
    ASME Alternate Representative since 2014
    SAE
    Daniel E. Skurski
    SAE Alternate Representative since 2017
    SME
    Morteza Sadat-Hossieny
    Northern Kentucky University
    SME Alternate Representative since 2014